Tulipany strona tematyczna

Wiosną ogród mieni się najróżniejszymi barwami kwiatów. Jednym z najczęściej spotykanych gatunków jest tulipan, czyli najpopularniejszy kwiat cebulowy. Warto wiedzieć, w jaki sposób należy uprawiać te rośliny, aby co roku pięknie kwitły.

Cebulki czy nasiona tulipanów?

Cebulki czy nasiona tulipanów?W sklepach ogrodniczych można spotkać się zarówno z cebulkami tulipanów, ale także z nasionami. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup cebulek, gdyż roślina zakwitnie już w pierwszym roku po posadzeniu.

Oczywiście możliwe jest rozmnażanie tulipanów z wykorzystaniem nasion, jednak jest to pracochłonne zadanie i czasami okazuje się, że niekoniecznie skuteczne. Cebulki sadzi się jesienią, natomiast wiosną pojawiają się już pierwsze kwiaty. W przypadku tulipanów z nasion, czasami trzeba poczekać dwa lata, zanim roślina zakwitnie.

Jak wybrać cebulki tulipanów?

Jak wybrać cebulki tulipanów?Okazuje się, że zakup cebulek tulipanów wcale nie jest takim łatwym zadaniem. Przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na ich stan.

Zdecydowanie odradza się kupna cebulek, na których pojawiają się pierwsze objawy chorób grzybowych. Prawidłowo rozwinięte cebulki tulipanów powinny posiadać jajowaty kształt.

Dobrej jakości cebulki tulipanów powinny mieć obwód około 15 centymetrów, natomiast łuski powinny być zdecydowanie grubsze niż w przypadku tulipanów dziko rosnących. Zdrowe cebulki nie mogą być zaschnięte. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup takich roślin w dobrych centrach ogrodniczych.

Jak sadzić cebulki tulipanów?

Jak sadzić cebulki tulipanów?Optymalnym terminem do sadzenia tulipanów jest przełom września i października. Oczywiście w tym celu najlepiej wykorzystać koszyczki, które chronią cebulki przed gryzoniami.

Cebulki powinno sadzić się na głębokość równą jej trzech wysokościom. Podłoże, w jakim posadzone zostaną tulipany, powinno być przede wszystkim żyzne i dobrze przepuszczalne. Jeśli chodzi o wybór stanowiska, to powinno być ono dość zaciszne, ale przede wszystkim słoneczne i ciepłe.

Zalecane jest sadzenie cebulek w odczynie glebowym obojętnym lub zasadowym. W przypadku, gdy gleba jest zbyt ciężka, konieczne może być rozluźnienie podłoża, wykorzystując w tym celu piasek.

Właściwa pielęgnacja cebulek tulipanów

Właściwa pielęgnacja cebulek tulipanówIstotnym elementem podczas pielęgnacji tulipanów jest ich podlewanie. Są to rośliny, które potrafią wytrzymać susze, jednak powinny być regularnie podlewane szczególnie w wiosną, kiedy rozpoczynają kwitnienie.

Gdy jesień okazuje się uboga w opady, również trzeba zadbać o prawidłowe nawodnienie, aby cebulki mogły przygotować się do nadchodzącej zimy. Warto pamiętać także o wiosennym nawożeniu, najlepiej kompostem.
Gdy pojawiają się pierwsze pąki, można także wykorzystać nawóz wieloskładnikowy. Po przekwitnięciu zaleca się ściąć przekwitły kwiatostan wraz z łodygą.

Zimowanie tulipanów w gruncie

Zimowanie tulipanów w gruncieWiększość odmian tulipanów może bez problemu zimować w gruncie. Wystarczy okryć je gałązkami świerkowymi lub korą, jeszcze przed nadejściem pierwszych, większych mrozów.

Okrycie zaleca się ściągnąć wczesną wiosną. Wiele osób wykopuje jednak cebulki na okres zimowy. Dotyczy to szczególnie odmian, które są bardzo wrażliwe na niskie temperatury. W takim przypadku, wykopane cebulki należy przechowywać w miejscu suchym, dość ciepłym i zacienionym. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie suchych cebulek w kartonowym pojemniku.

Tulipany to rośliny, które nie są trudne w uprawie. Wystarczy zapewnić im optymalne warunki wzrostu, aby mogły odwdzięczyć się pięknymi kwiatami. Zdecydowana większa część odmian rozpoczyna kwitnienie już na przełomie kwietnia, jednak można spotkać się również z odmianami późniejszymi.