Tulipany strona tematyczna

Historia

Krótka historia tulipanów

Tulipany to przepiękne kwiaty, które kojarzą się przede wszystkim z Holandią, ale jednak nie pochodzą z tego małego i pięknego kraju. Dostępne są w różnych odmianach i kolorach, a ich bukiety lub pojedyncze kwiaty są jednymi z najczęściej wybieranych przez panów do podarowania paniom.  Skąd pochodzą jak nie z Holandii?

Pochodzenie tulipanów

HistoriaPochodzenie tych pięknych kwiatów nie jest do końca pewne, ale prawdopodobnie zaczęto je uprawiać w X w. n.e. w Persji. Miejscem ich pochodzenia wydaje się być więc Azja Mniejsza. Do swoich ogrodów sprowadzili je zachwyceni władcy Imperium Osmańskiego.

Za prawdziwą ich ojczyznę uznaje się Turcję. Sułtan Ahemt III posiadał wielki ogród, w którym uprawiane były tulipany zarówno rodzime jak i sprowadzane. Z powodu miłości tego sułtana do tych kwiatów  okres jego panowania  został nazwany "Wiekiem Tulipanów".

Tulipany w Europie

Uważa się, choć nie jest to pewne, że tulipany do Europy Zachodniej sprowadził w 1554 r. Aughierius Ghislain de Busbecq, który był ambasadorem Imperium Osmańskiego na dworze Ferdynanda I. W stu procentach jest za to pewne, że uprawiał je Charles de L’Écluse (zwany Clusjusem) w ogrodzie botanicznym w Wiedniu w 1573 r., a następnie od 1594 r. w Holandii, w ogrodzie botanicznym Uniwersytetu w Lejdzie. W Holandii rok ten jest uważany za początek rozwoju przemysłu tulipanowego w tym kraju.

Skąd pochodzi nazwa tulipan

Jako, że tulipany pochodzą z Turcji, ich nazwa również pochodzi z tamtejszego języka. Wzięła się od tureckiego słowa "tülbent". Oznaczało ono tkaninę, która służyła do uwijania turbanów. Nazwa "tulipan" wiąże się więc z podobieństwem pięknych kwiatów do zawiniętego materiału. Czerwony to najpopularniejszy kolor tych kwiatów, a czerwony tulipan to w języku tureckim "lale". Nazwa ta jest zapisywana takimi samymi literami jak imię Boga - Allaha. Turcy wierzą, że tulipany posiadają jakąś boską siłę.

Tulipomania – tulipanowe szaleństwo

Po tym jak tulipany zostały sprowadzone do Holandii, zaczęto hodować nowe odmiany, a same kwiaty z powodu pięknego wyglądu stawały się coraz bardziej popularne. Ich popularyzacja osiągnęła w końcu taki stopień, że że w latach 1636-1637 w całej Holandii zapanowało prawdziwe tulipanowe szaleństwo. Holendrzy nazwali ten stan Tulpenwoede czyli "tulipomania". Posiadanie tulipanów było oznaką luksusu i przynależenia do elit. Handel tulipanami szybko stał się sposobem na szybki i duży zarobek. Ceny kwiatów stale rosły, a ludzie ogarnięci "tulipomanią" potrafili sprzedawać domy czy rezygnować z pracy, by kupić cebule.
Tulipany nie pochodzą z Holandii. Zostały tam sprowadzone z Turcji. Popularne są do dziś, nie tylko tam. W wielu krajach Europy tulipany są nieodłączną częścią wiosennych ogrodów przy niemal każdym domu oraz są kupowane przez panów jako prezenty dla pań. Jednak to Holandia jest krajem, który wciąż uprawia i sprzedaje najwięcej tych kwiatów. Warto wybrać się do tego małego i pięknego kraju i zobaczyć te wielkie, kolorowe, tulipanowe pola.