Tulipany strona tematyczna

Kwitnienie

Tulipany po kwitnieniu

Właściwa pielęgnacja tulipanów nie kończy się wraz z zakończeniem ich kwitnienia. Wręcz przeciwnie, odpowiednie zadbanie o rośliny po tym okresie może warunkować prawidłowy wzrost i rozwój w kolejnych latach życia tej wyjątkowej rośliny cebulowej.

Jak prawidłowo ogłowić tulipany

KwitnienieW momencie przekwitania tulipany zaczynają wytwarzać torebki nasienne. Nie jest to dobry sposób na rozmnażanie roślin, dlatego też najlepiej wykonać ich ogłowienie. Polega ono na usunięciu przekwitniętych głów tulipanów - kwiatów oraz ich resztek. Zielone liście natomiast nadal powinny pozostać, gdyż zapewniają one dostarczenie odpowiedniej ilości substancji odżywczych do cebul kwiatowych i wspomagają tworzenie cebul przybyszowych.

Podlewanie i pielęgnacja po kwitnieniu

Należy pamiętać również o właściwej pielęgnacji rośliny po okresie kwitnięcia. Mimo, iż nie tworzy ona już kwiatów, powinna być regularnie podlewana aż do momentu uschnięcia liści. Cebule powinny pozostać w ziemi póki wszystkie liście nie uschną. Dopiero gdy tak się stanie, liście należy usunąć, zaś cebule najlepiej każdego roku poddać procesowi suszenia i przechowywania aż do momentu sadzenia, które powinno nastąpić jesienią. Zimowanie cebul odbywa się bowiem pod odpowiednio zabezpieczoną cieplnie warstwą ziemi.

Wykopywanie i przechowywanie cebul tulipanów

Jak już zostało wspomniane, po zakończeniu okresu wegetacji rośliny cebule powinny zostać przesuszone. W tym celu należy je wykopać z ziemi - ułatwia to znacznie wcześniejsze posadzenie tulipanów w specjalnych koszyczkach.

Następnie cebule kwiatowe muszą być oczyszczone oraz wysuszone, by zapobiec ich zepsuciu. Jeżeli zostały wykształcone dojrzałe cebule przybyszowe, można je oddzielić. Przechowywanie cebul tulipanów powinno odbywać się w chłodnym, suchym, odpowiednio wentylowanym i zacienionym miejscu.

Korzyści z właściwej pielęgnacji kwiatów cebulowych

Właściwa pielęgnacja tulipanów po okresie kwitnienia pozwala na ich zdrowy rozwój w następnych latach. Ponadto odpowiednio odżywione kwiaty dają możliwość rozmnożenia dzięki wykształconym cebulom przybyszowym. Tulipany, których cebule są co roku regularnie wykopywane i sadzone na jesień nie słabną ani nie zanikają, zaś cebule nie mają możliwości niekontrolowanego zagłębiania się. Ponadto dzięki takim zabiegom istnieje możliwość rearanżacji rabat kwiatowych na okres po zakończeniu kwitnienia tulipanów a przed ich ponownym sadzeniem.

Tulipany to wyjątkowo piękne i delikatne kwiaty, które tylko we właściwy sposób pielęgnowane pozwolą na ciągłą satysfakcję z ich uprawy. Ważny jest bowiem zarówno okres odżywiania i zabezpieczania kwiatów w czasie kwitnienia, jak i po tym okresie.