Tulipany strona tematyczna

Sadzenie

Sadzenie tulipanów - kiedy i jak to zrobić?

Jesień to idealny czas na sadzenie tulipanów. Już po kilku miesiącach cebulki zakwitną i będą prezentować się niesamowicie w naszym ogrodzie. Jak jednak upewnić się, że te piękne wiosenne kwiaty będą odpowiednio się rozwijać? Co jest tajemnicą idealnych tulipanów?

Czas sadzenia tulipanów

SadzenieTulipany to kwiaty, które sadzimy w konkretnym czasie, dokładnie na przełomie września i października. Każda wcześniejsza lub późniejsza pora sadzenia z pewnością pokrzyżuje nasze plany. Z tym zadaniem nie warto zwlekać - gdy przegapimy swój moment, kwiaty nie będą miały czasu, by odpowiednio zakorzenić się przed nadejściem mroźnej zimy. Oczywiście może uratować nas lekka pogoda, jednak nie warto ryzykować. Sadźmy zatem najpóźniej pod koniec października, by kwiatami cieszyć się wiosną.

Odpowiednie cebulki tulipanów

Wybór odpowiedniej cebulki będzie miał wielkie znaczenie podczas procesu kwitnięcia. Musimy wybrać te, które są największe, jędrne, pozbawione jakichkolwiek pęknięć czy zabarwień. To niezwykle istotne, gdyż chore egzemplarze mogą okazać się niebezpieczne dla innych zasadzonych przez nas kwiatów. Unikajmy także cebulek, które pozbawione są łusek bądź mają już wyrośnięte liście czy korzenie. Z dużą pewnością nie przyjmą się one w naszym ogrodzie. Sadzić powinniśmy bezpośrednio po zakupie. Istnieje bowiem ryzyko, iż cebulki będą przechowywane nieodpowiednio, co może doprowadzić do przesuszenia lub gnicia. Jeśli jednak chcemy je zabezpieczyć, powinniśmy trzymać je w drewnianej skrzynce, zasypując je suchym piaskiem bądź trocinami.

Stanowisko - gdzie sadzimy tulipany?

Wybranie odpowiedniego stanowiska dla tulipanów to bardzo istotna kwestia, której nie możemy bagatelizować. Przede wszystkim wybrana przez nas gleba musi być żyzna. Unikajmy gliniastej gleby, gdyż prawdopodobnie utrudni ona tulipanom powstanie systemu korzeniowego. Może także spowodować gnicie cebulki. Wybrane przez nas stanowisko powinno być jak najbardziej nasłonecznione. Pamiętajmy, że te kwiaty potrzebują dużej ilości słońca, by zakwitnąć. Unikajmy zatem miejsc zacienionych, gdyż może to powodować, iż kwiaty będą słabiej kwitnąć.

Na jaką głębokość sadzić cebulki?

Aby odpowiednio zasadzić tulipany, musimy wiedzieć, na jakiej głębokości powinna znajdować się cebulka. Od dawna praktykowaną i bezbłędnie sprawdzającą się metodą jest sadzenie cebulki na głębokość trzykrotnie większą od wysokości cebulki. Zwykle oznacza to głębokość około 10-15 centymetrów. Jeśli zasadzimy cebulkę zbyt płytko, nie będzie ona na tyle stabilna, by wyhodować korzenie, które utrzymają łodygę i kwiat w glebie.

Choć sadzenie tulipanów może wydawać się skomplikowanym zadaniem, wystarczy tylko trzymać się kilku istotnych zasad, by wiosną cieszyć się pięknymi kwiatami. Dzięki nim nasz ogród będzie wyglądać jeszcze piękniej, niż zwykle.