Tulipany strona tematyczna

Tradycja nadawania tulipanom imion znanych osób

Tradycja nadawania tulipanom imion znanych osób

Tulipany są jednym z najpopularniejszych kwiatów ozdobnych na świecie. Wyhodowano do tej pory niezliczone gatunki i odmiany tych roślin. Od stuleci eksportowane są ze swojej europejskiej kolebki w Holandii na cały świat.

Stają się ozdobą przydomowych ogródków, jak i chlubą wielkich rezydencji. Od lat zachwycają jednak nie tylko barwą i fantazyjnym kształtem, ale też nietypowymi nazwami.

Skąd zwyczaj nadawania imion tulipanom?

Skąd zwyczaj nadawania imion tulipanom?
Hilary Clinton, Elvis Presley, Lech Wałęsa. To nie tylko nazwiska znanych osobistości, ale i nazwy tulipanów. Liczba podobnych odmian, inspirowanych słynnymi ludźmi kultury i polityki, z roku na rok staje się coraz większa.

Zwyczaj ten swoje korzenie ma w Holandii. Zapoczątkowali go tamtejsi ambasadorowie, którzy pragnęli w ten sposób uhonorować znaczące postaci w historii całego świata. W pewnym sensie miało to wydźwięk dyplomatyczny, będąc równocześnie wyrazem szacunku dla kraju, z którego pochodzi dana osoba.

Natchnieniem do wyboru kolejnych patronów bywają też sentymentalne historie miłosne. Przykładowo tulipan Mikołaj Kopernik został nazwany tak na cześć honorowego obywatela miasta Torunia, skąd pochodziła miłość jednego z hodowców.

Ceremonia nadawania imion tulipanom

Ceremonia nadawania imion tulipanom
Z czasem tradycja stała się narzędziem promocji, swego rodzaju trikiem, wykorzystywanym przez największych światowych hodowców, by przyciągnąć uwagę klientów.

Choć zwyczajowi nadawania imion można zarzucić pewną komercjalizację, nadal zachowany został ceremoniał chrztu tulipanów. Ma on miejsce np. podczas corocznych międzynarodowych targów tulipanów.

Nazwisko patrona, a przede wszystkim wygląd nowej odmiany jest skrywany przed oczyma widzów do czasu oficjalnej ceremonii odsłonięcia. Przypieczętowaniem tego momentu jest skropienie kwiatu szampanem.

Najpopularniejsi celebryci wśród tulipanów


Wśród kwiatowych patronów wymienić można wielu polityków i artystów, a nawet miasta lub postaci fikcyjne takie jak Myszka Miki. Zwyczajem stało się honorowanie w ten sposób Pierwszych Dam, m.in. Hilary Clinton, Marii Kaczyńskiej czy Jolanty Kwaśniewskiej.

Warto zauważyć, że wygląd kwiatów również miewa swój wymiar symboliczny. Przykładowo tulipan Lech Wałęsa nosi biało-czerwone barwy na cześć polskiej flagi oraz Solidarności. Wspomniany wcześniej Mikołaj Kopernik, związany z toruńską miłością, wyróżnią się niezwykle jaskrawą czerwienią.

Tulipany mają niezwykłą moc oddziaływania na ludzi. W XVII wieku wywołały w Holandii istne tulipanowe szaleństwo. Dziś wzbudzają nie mniejszy zachwyt, będąc równocześnie sposobem na wyrażenie szacunku i podziwu dla ważnych osób i miejsc.