Tulipany strona tematyczna

Tulipany w ogrodzie

Tulipany w ogrodzie - aranżacja tulipanów w ogrodzie

Projektowanie i zagospodarowanie ogrodu kwiatowego to nie lada wyzwanie. Tulipany jednak stanowią wdzięczny gatunek roślin który na wiosnę napełnia przestrzeń pięknymi barwami dorodnych kielichów kwiatów. Odpowiednie obsadzenie z innymi kwiatami może tworzyć niepowtarzalne aranżacje.

Gdzie można sadzić tulipany?

Tulipany w ogrodzieTulipany są bardzo różnorodne, dzięki czemu sadzenie ich jest możliwe na wielu dosyć zróżnicowanych stanowiskach. Wkomponowanie ich na rabatach wraz z innymi kwiatami może stanowić atrakcyjny kolorystyczny zestaw, zwłaszcza jeżeli użyte zostaną mieszańce wielokwiatowe. Odmiany tulipanów dostępne są w wielu kolorach, kształtach, a nawet wersjach miniaturowych, co pozwala na stworzenie niepowtarzalnych aranżacji dopasowanych nie tylko barwą, ale również wysokością.

Sadzenie kwiatów pod drzewami

GRównież na stanowiskach nieco zacienionych, pod drzewami tulipany mogą się świetnie sprawdzić. Często sadzone są na obrzeżach rabat czy przy zaroślach, stanowiąc kolorystyczne odcięcie. Ich odcienie mogą być dopasowane do kolorystyki liści roślin - jeżeli posadzone zostaną w okolicy roślin iglastych, warto by miały zimne barwy, na przykład chłodne róże, purpura, biel czy fiolet. Chcąc ocieplić zakątek, można zmieszać ogniste kwiaty, czerwień, pomarańcz czy żółć.

Grupy tulipanów w ogrodzie

Odmiany niskich tulipanów dobrze wyglądają w grupach, jako kępy często wielobarwnych kwiatów. Wyjątkowe tulipany strzępiaste, liliokształtne czy papuzie mogą posłużyć do nasadzenia w obrębie trawnika, zapewniając kolorystyczne wyspy kwiatów, czy też pojedyncze egzemplarze zwiastujące wiosnę. W trawniku dobrze prezentują się również niskie odmiany tulipanów, przywodząc na myśl inne wiosenne kwiaty cebulowe. Nasadzenia w obrębie trawnika nie są zbyt pracochłonne a mogą stanowić wyjątkową ozdobę.

Nasadzenia w doniczkach i innych pojemnikach

Tulipany nadają się również do uprawy w doniczkach. Pozwala to na tworzenie oryginalnych kompozycji i ozdób, nie tylko w samym ogrodzie, ale również na tarasie czy balkonie. Wielobarwne, wysokie tulipany rozsadzone w skrzynkach mogą zdobić ogród w stylu rustykalnym. Nasadzenie ulubionych odmian tulipanów w pojemnikach pozwoli na ich przenoszenie bez konieczności wykopywania oraz tworzenie ruchomych aranżacji ogrodowych.

Aranżacja tulipanów w przestrzeni ogrodowej pomaga we wprowadzeniu całej palety kolorów wiosny, zwłaszcza w zimozielonej części nasadzeń. Ponadto ich właściwa pielęgnacja - coroczne wykopywanie pozwala na dynamiczne zmiany w kolorystyce ogrodu w okresie kwitnienia roślin.