Tulipany strona tematyczna

Odmiany

Odmiany tulipanów – popularne rodzaje tulipanów

Tulipany posiadają około 120 zaklasyfikowanych gatunków botanicznych, zaś liczby ich znanych odmian podaje się w tysiącach. Charakteryzują się barwami z praktycznie całej gamy tęczy, od białej poprzez żółtą, pomarańczową, czerwoną, fioletową do niemal czarnej, różnorodnymi kształtami kielichów i wysokością od około 7 do nawet 70 centymetrów.

Najbardziej znane odmiany tulipanów

Odmiany tulipanówChoć znanych odmian tulipanów jest wiele, w powszechnej uprawie stosuje się ich około setki. Zaklasyfikowano je do piętnastu grup ze względu na cechy wspólne. Tulipany pełne wyróżnia kwiat który nie jest pojedynczy, a pełen płatków, mogą być wczesne a także późne. Popularna odmiana - tulipan Papuzi to dobrze znany kwiat o dużych, pofalowanych i powycinanych płatkach, najczęściej z brzegiem w odmiennym kolorze. Każda z odmian wykazuje cechy charakterystyczne świadczące o jej wyjątkowości.

Wyjątkowe tulipany - co je wyróżnia?

Grupa kwiatów, do których należy tulipan Strzępiasty, charakteryzuje się na przykład wyjątkowymi krawędziami płatków, wyglądającymi jakby były kruche, kędzierzawe - Crispy z angielskiego. Te stosunkowo nowe odmiany kwitną na przełomie kwietnia i maja, osiągają wysokość nawet 65 centymetrów i nadają się idealnie na kwiaty cięte. Inne wyjątkowe tulipany kształtem płatków przypominają lilie - długie, wąskie i ostro zakończone, pięknie wyglądają w bukietach i wazonach. Cechuje je jednak spora wrażliwość na niekorzystne warunki atmosferyczne.
 

Tulipan Lodowy czy Triumph?

Do niezwykle pięknych odmian należą tulipany lodowe. Są kwiatami pełnymi - posiadają zwarte płatki układające się w stożek otoczony obwódką z płatków w najczęściej innym kolorze, co kształtem i wyglądem przypomina lody w wafelku. Osiągają wysokość 35-50 centymetrów podczas majowego kwitnienia. Bardziej klasyczne tulipany z grupy Triumph są natomiast dostojnymi kwiatami o pojedynczym matowym kielichu z najczęściej kontrastową obwódką, wyrastającym na mocnej i sztywnej łodydze - dzięki czemu również świetnie sprawdzają się w roli kwiatów ciętych.

Ogród na wiosnę w kolorze tulipanów

Ze względu na dosyć szeroki zakres kwitnienia różnych odmian tulipanów, przez całą wiosnę można cieszyć się ich pięknem w ogrodzie. Posadzenie odmian wczesnych, klasycznych oraz późnych w klombach, trawnikach czy pod drzewami pomoże stworzyć niezwykłe tulipanowe aranżacje dostępne już od marca, aż do początków kalendarzowego lata. Łączenie kilku gatunków tulipanów sprawi, że ogród stanie się piękny i kolorowy.
Różnorodność odmian tulipanów pozwala na znalezienie wyjątkowych kwiatów na każdą okazję. Tulipany w kolorze czarnym, białym, purpurowo-niebieskim czy krwistoczerwonym potrafią zachwycić nie jednego znawcę kwiatowych kompozycji.