Tulipany strona tematyczna

Pielęgnacja

Pielęgnacja tulipanów – jak dbać o tulipany?

Tulipan to piękny i wyjątkowy kwiat. Zwiastuje nadejście wiosny i zachwyca mnogością odmian, barw, kształtów i faktur. Aby cieszyć oko naszymi tulipanami jak najdłużej, trzeba zadbać o ich właściwą pielęgnację.

Jak wybrać odpowiednie miejsce

Tulipany należy sadzić w miejscach słonecznych o glebie żyznej, wilgotnej i dobrze przepuszczającej wodę. Zadbajmy o to by nie przysłaniały ich wyższe rośliny. Należy pamiętać, iż tulipany rozkwitają w takim okresie, kiedy dostęp do światła jest jeszcze ograniczony i nie ma powodu, żeby się nim dzielić. Pięknie będą wyglądały tulipany ułożone kolorystycznie (abyśmy mogli odpowiednio je posadzić zawsze opisujmy cebulki).

Sadzenie tulipanów w odpowiedniej glebie

PielęgnacjaDPrzed posadzeniem cebulek dobrze jest zasilić glebę uniwersalnym nawozem wieloskładnikowym do roślin ogrodowych. Cebule tulipanów sadzi się we wrześniu i październiku, tak aby do zimy zdążyły się ukorzenić. Przed posadzeniem cebul tulipanów należy usunąć z ziemi chwasty, kamienie i gałęzie. Cebulki należy wkopać na głębokość około 10-15 cm. W okresie kwitnienia tulipany wymagają dostępu do wody. Jeżeli aura jest sucha należy je podlewać raz w tygodniu. Jeśli przed sadzeniem nie zasilono gleby nawozem, trzeba zrobić to tuż po rozpoczęciu wzrostu i po przekwitnięciu.

Przekwitanie tulipanów

Jeżeli po zakwitnięciu zauważymy zdeformowane okazy należy je od razu wyrzucić, jeżeli nie zrobimy tego od razu, później możemy mieć problem z rozpoznaniem, których cebul należy się pozbyć. Po kwitnieniu najważniejsze, aby usunąć tzw. ogłowienie, czyli przekwitnięte kwiaty. Dzięki temu możemy liczyć na pojawienie się cennych cebul przybyszowych. Same liście pozostawia się aż do zaschnięcia. Do tego też czasu należy (w razie konieczności) tulipany podlewać.

Co zrobić po uschnięciu tulipanów

Po zaschnięciu liści można je obciąć i przystąpić do przygotowania cebulek do kolejnego sezonu. Cebule należy wykopać (na przełomie lipca i sierpnia), osuszyć i oczyścić z ziemi. Wyraźnie zniszczone lub chore cebulki wyrzucamy. Resztę przechowujemy w miejscach suchych, przewiewnych i nienasłonecznionych. W ten sposób magazynowane cebulki będą gotowe do kolejnego sezonu nasadzeniowego (IX-X). Najlepiej jest wykopywać cebulki co roku. Jeśli tego nie zrobimy w kolejnych latach możemy się spodziewać coraz mniej obfitych kwitnień. Niektórzy pozwalają sobie jednak na pozostawianie cebul na tym samym miejscu przez 2-3 lata z rzędu.

Zimowanie tulipanów – zabezpieczenie przed zimnem

Przed zimą należy zabezpieczyć rabaty, na których zasadziliśmy cebulki tulipanów. Przykrywamy je: ściółką, korą, torfem, słomą lub gałązkami iglaków. W ten sposób gleba chroniona jest nie tylko przed przemarzaniem, ale także przed wysychaniem i rozrastaniem się chwastów. Gałęzie i słomę odkrywamy wiosną (jeżeli chcemy cienka warstwa kory i torfu może pozostać na rabacie).